AKTIVITY Z HODIN
Sem vložte podnadpis

VYHODNOCENÍ AFRIKY

Dne 9.12.2019 třída 7. A dokončila cestu prstem po mapě celou Afrikou. Byli jsme rozděleni do barevných týmů a ukončili jsme cestu zábavnými testíky. Modrý tým, ve kterém byli - Jonáš Č., Sára E., Ester A., Denis G., Vítek P., Tadeáš P. a Šárka Ch. měli 16 vybarvených států. S počtem 13 vybarvených států byl tým zelených, v něm byli - Julie K., Mája B., Aneta K., Markéta N., Vojta D., Lea G. a Aneta B. Jako další tým byl černý s  počtem 11 států, v něm byli - Filip H., Kačka K., Evelka K., Jirka P., Aneta P. a Matěj B. S nejmenším počtem 10 států byl tým červených, ve kterém byli - Aneta H., Vláďa J., Jára V., Kryštof J. a Sam P. 

Protože modrý tým měl nejvíce vybarvených států, mohli si vybrat mezi čtyřmi vybarvenými kartami. Karty označovaly dobrodružnou cestu - pobyt v lázních, raketou na Mars, průlet Mléčnou dráhou a turistikou po horách.  

V prvním okamžiku jsme si všichni představili, že týmy podniknou společnou výherní cestu, ale nebylo tomu tak. Místo cesty nás čekala sladká odměna, kterou paní učitelka vtipně vymyslela na výherní karty. 

Modrý tým si vybral "průlet Mléčnou dráhou" a dostali tyčinky Milky way, zelený tým si vybral "pobyt v lázních" a dostali za to oplatky, černý tým si vybral "výlet na Mars" a dostali sušenky Marsky, na červený tým zbyla poslední karta, na které byla "turistika po horách" a dostali Horalky. Všichni jsme si to užili, odměny jsme snědli a už se těšíme na dobrodružství po .............................. nechte se překvapit. 

Evelka Kováčová, 7. A

O hodinách zeměpisu jsme soupeřili ve skupinách ve vybarvování všech států Afriky. Dne 9. 12. bylo vyhodnocení nejlepšího týmu. Skupiny jsme rozdělili na 4 barvy: černý, červený, modrý a zelený. Na 1. místě skončilo družstvo černých: Radim Tesner, Jakub Kolomazník, Jan Charypar, Hubert Škoda, Filip Štolfa, Rozárka Mohelská. Na 2. místě se umístila 2 družstva se stejným počtem států, červený: M.Moravcová, K.Vítková, K.Kupcová, O.Černochová, T.Morávková, M.Třešňák. Za zelené družstvo: O.Rybář, Š.Třešňák, D.Moc, V.Řídký, J.Sasz, S.Machová. Na 3. bronzovém místě skončilo družstvo modrých: V.Ulrych, E.Pavlů, N.Linková, A.Vanderová, V.Malá ,M.Jiránková. Celá tato hra byla zábavná, moc nás to bavilo. Těšíme se na další akci od paní učitelky

Karolína Vítková

VAŘENÍ AFRICKÝCH JÍDEL

V hodinách zeměpisu jsme se učili o Africe. Poznávali jsme jejich povrch, jednotlivé státy a také kulturu tohoto světadílu. Abychom si vše lépe zapamatovali, tak jsme také našli několik receptů na tradiční jídla - ananasový moučník, alžírskou buchtu a citronové sušenky, které jsme mohli porovnat u dvou týmu. Nebylo to vůbec jednoduché, ale nakonec jsme si všichni pochutnali.

Venda Řídký, 7. B

V pondělí 2. prosince žáci 7. A vařili klasická africká jídla ve skupinách, které jsou zapojeny do třídní zeměpisné soutěže. Skupina červených vařila africký kuskus na sladko: do pánve jsme nalili slunečnicový olej a nechali ho rozpálit, potom jsme do pánve nasypali krupici a až krupice zhnědla, tak jsme do ní nalili vodu. Když se všechna voda vypařila, dali jsme kuskus do pekáče, zalili vajíčkem a 20 minut pekli v troubě. Modrá skupina dělala salát Fatuš. Batáty jsme opekli v troubě a zeleninu nakrájeli jako přílohu. Jídlo bylo chutné a na pohled moc hezké. Do desertu se pustila zelená skupina, která pekla alžírské citronové sušenky. Po zpracování těsta jsme ve tvaru kolečka dali na plech, potřeli bílkem a dali péct. Chuťově byly výborné. Poslední černá skupina dělala obalovaný ananas v těstě ozdobené šlehačkou a čokoládou. Moučník byl osvěžující a také dobrý. Jídla jsme si navzájem ochutnali, donesli učitelům na ochutnání. 

Kryštof Jenč, Sam Plummer 

SBÍRKA PRO AFRIKU

VYBRALI JSME 5 030,- Kč

My žáci 7. tříd se teď učíme o Africe a společně s paní učitelkou Tichou jsme se domluvili, že uspořádáme sbírku na projekt "Skutečný dárek", který provozuje společnost "Člověk v tísni". Tento projekt pomáhá chudým zemím v Africe a poskytuje jim věci, které potřebují k životu. Projekt běží již od roku 2009 a díky českým dárcům dokázal pomoct už tisícům lidí. Na webových stránkách tohoto projektu to funguje tak, že z kategorií: zdraví, školství, obživa a voda si vyberete, čím byste chtěli pomoct a peníze pošlete společnosti. My žáci 7. tříd jsme chtěli uspořádat sbírku nejdříve jen v našem ročníku, ale pak nás napadlo, že by se do sbírky mohla zapojit celá škola. Tak jsme to rozhlásili ve školním rozhlasu a druhý den jsme chodili po třídách a vybrali penízky i od žáků z ostatních tříd. Jako celá škola jsme vybrali 5 030,- Kč a dětem v Africe jsme koupili spoustu věcí. Když na tento projekt nějak přispějete, společnost "Člověk v tísni" Vám pošle děkovný certifikát, který si můžete vystavit. 

A tímto bychom Vás chtěli moc poprosit, abyste i vy přispěli chudým a nemocným dětem, kteří to opravdu potřebují. Více informací se můžete dozvědět na webových stránkách

Děkujeme, sedmáci

7. A - SHAKIRA - WAKA -WAKA

7. B - SHAKIRA - WAKA -WAKA